نکات ضروری چکاپ خودرو قبل از سفر

چکاپ خودرو قبل از سفر

آمادگی برای سفر با ماشین
چند روز قبل از اینکه سفر خودرویی خود را آغاز کنید، بهتر است کیفی برای مواقع اضطراری آماده کرده و آن را داخل ماشین قرار دهید. قرار دادن لوازم کمک‌های اولیه در کیف را فراموش نکنید.

همچنین مطمئن شوید که لاستیک زاپاس خودرو سالم باشد و ابزارهای اضطراری برای تعمیر موقت ماشین و پنچرگیری یا رانندگی در برف را همراه داشته باشید. کپسول آتش‌نشانی، وسیله‌ای است که هرگز نباید قرار دادن آن در ماشین را فراموش کنید چون ممکن است روزی جان‌تان را نجات دهد!

بررسی فهرست موارد مهم نیز نباید فراموش شود. برای این کار بهتر است این موارد را روی کاغذ بنویسید و یکی یکی آن‌ها را چک کنید.

حداقل چند روز قبل از سفر، حتما باید سلامت ماشین مورد بررسی قرار بگیرد. هرچه هم که شما دست به آچار باشید، باز هم یک تعمیرکار حرفه‌ای بهتر و دقیق‌تر می‌تواند
مشکلات ریز و فنی را متوجه شود.

کوچکترین مشکل فنی می‌تواند در شرایط آب‌ و هوایی نامناسب، سرعت زیاد یا رانندگی طولانی سلامت خودرو و سرنشینان را به خطر بیندازد.

قبل از سفر چه چیزهایی در ماشین چک می شود؟

اتومبیل از قطعات بسیار زیادی تشکیل شده که اختلال در عملکرد هر یک از آن‌ها، می‌تواند منجر به مشکلات ناگهانی و در جاده ماندن شما شود. به همین دلیل لازم است چکاپ ماشین قبل از سفر حتما انجام شود. بهتر است برای بررسی دقیق‌تر و جا نماندن هیچ یک از بخش‌های خوردو در زمان چکاپ، فهرستی مرتب و بخش بندی شده داشته باشید. به صورت کلی لیست چکاپ ماشین قبل از سفر، به ۶ بخش تقسیم می‌شود.

قطعات موتوری
مایعات و روغن‌ها
بدنه
سیستم ترمز
ایمنی خودرو
لوازم جانبی

این کارها را قبل از سفر فراموش نکنید!
گرچه پیش از این به صورت مفصل موارد مهم چکاپ ماشین قبل از سفر را شرح دادیم اما این کارها را حتما و الزاما باید انجام دهید:

بررسی فرسودگی تایرها
اندازه‌گیری باد لاستیک برای کاهش مصرف سوخت
اطمینان از وجود لاستیک زاپاس
انجام سرویس دوره ای در صورت نیاز
بررسی سطح آب رادیاتور
بررسی سیستم ترمز
اطمینان از سلامت چراغ‌ها
همراه داشتن زنجیر چرخ
همراه داشتن جعبه ابزار
بررسی و توجه به صداهای غیرعادی خودرو

اهمیت شستشوی ماشین قبل از سفر
حتما بدنه خودرو را قبل از آغاز سفر به خوبی بشویید. با این کار، نور بازتاب شده از خودروی شما به خوبی منعکس شده و رانندگان دیگر از حضور شما در جاده آگاه می‌شوند. اگر زمان مراجعه به کارواش را ندارید، حتما دستی به شیشه‌ها و آینه خودرو بکشید و آن‌ها را تمیز کنید. روش‌ های شست و شوی خودرو می‌تواند به شما کمک کند.

لوازم ضروری ماشین برای سفر را فراموش نکنید!
همراه داشتن برخی لوازم برای داشتن سفر با ماشین الزامی است:

برنامه مسیریاب گوشی هوشمند
لاستیک زاپاس
چراغ قوه
پیچ و مهره
پیچ گوشتی و انبردست
جعبه کمک‌های اولیه
لباس گرم یا پتو
کپسول آتش‌نشانی
مواد خوراکی خشک
بطری آب
صندلی کودک خودرو

منبع:
خودرو۴۵

مطالعه بیشتر